Konyaaltı Masöz Escort Bayan Buse

Bu bölümde yer alan güvenli ve pratik bilgileri uygulayarak 2004’e muhteşem bir giriş yapabilir ve yaşam boyu sağlıklı olabilirsiniz. Yaşam boyu sağlıklı olmaya yarayacak çok yararlı öneriler içeren bu bölümü referans olarak saklayın.

Değiştirmeniz Gerekenler

 

Aburcubur yemek

Rafine ve işlenmiş gıdalar yemek

Öğün aralarında yenen şekerli ve doymuş yağ içeren yiyecekler yemek

Stresle başa çıkmak için:

HAYIR demeyi öğrenin!

Sorunları fırsatlar olarak görün

Egzersizden kaçınmak

TV karşısında uzun saatler boyunca çivilenmek

Araba kullanmak–bunun yerine zaman zaman bacaklarınızı kullanabilirsiniz!

Negatif düşünce yapısı

Yeni  Siz

 

Gelecek beş yıl için bir yaşam planı oluşturun

Yapmanız gerekenleri ertelemeyin!

Bugünden başlayın

Beyninizi ve vücudunuzu yeniden programlayın!

Tek bir vücudunuz olduğunu unutmayın!

Sağlığınızın sorumluluğunu üstlenin

 

 

Buradan Başlayın

 

Düzenli olarak egzersiz yapın

Sık sık açık ve temiz havaya çıkın

Hızlı ve ritmik adımlarla yürüyün, yüzün ya da bisiklet sürün

Haftada 3 kere 30-40 dakikalık yürüyüşler yapın

Pozitif düşünün

Sizi belirleyen düşüncelerinizdir

Gülmek sağlığınıza yararlıdır

Stresten kaçının

Sağlıklı beslenin

Taze ve doğal gıdaları daha fazla alın

Su alımınızı arttırın

Beslenme programınızı uygulayın

Gereksinimlerinize özen gösterin!

Her gün KENDİNİZE yeterince zaman ayırın

Gerçekten sevdiğiniz işi yapın

Dinlenmeyi öğrenin

Yukarıdaki ‘Düşünce Haritasını’ İnceleyin

 

Bu, 2004 yılında hangi alanlarda ve nasıl değişimler ve gelişimler yaratmayı düşündüğünüzü organize bir şekilde ifade edebilmenize yardımcı olacak örnek bir modeldir. Bunu büyük bir kağıt üzerine kopyalayarak sizin yaşam tarzınıza uygun olan kategorileri bu modele ekleyebilirsiniz.

Bu çalışmayı tamamladığınızda kendinizi tekrar gözden geçirmeye her gereksinim duyduğunuzda başvurmak için erişebileceğiniz ve görebileceğiniz bir yerde tutun. Düşünce haritanızı bütünlük içinde bir dakikada özet olarak gözden geçirmek hedeflerinize yolunuzdan şaşmadan  ulaşmanızda büyük katkı sağlayacaktır!

Düşünce haritası ‘büyük resmi’ görmek isteyen insanlar tarafından kullanılan yaratıcı bir tekniktir. Bu tekniği uygulayarak olabildiğince çok sayıda ve çeşitli seçeneği ele alabilir ve planınız için temel oluşturabilirsiniz. Kendi düşünce haritanızı yaratarak yazılı hale getirdiğinizde kendiniz hakkında objektif bir değerlendirmeye sahip olacaksınız. Bu değerlendirmede hem olumlu hem de olumsuz yanlarınızı bütünlük içinde görebilecek ve yaşamınızda nelerin değişmesini istediğiniz ve yaşamda neler elde etmek istediğiniz hakkındaki kararlarınızı daha kolay ve etkin bir şekilde alabileceksiniz. Bu çalışmayı eğlenceli de bulacaksınız! Düşünce haritanızı tamamladığınızda onu hemen her konuya uygulayabilirsiniz!

Düşünce haritanıza neleri ekleyebilirsiniz?

Haritanız iki ana ‘bölümden’ oluşacaktır. Bir bölümde olumlu, diğer bölümde olumsuz maddeler, bir başka deyişle değişim gerektiren alanlar, diğer bölümde de yapmanız gereken yeni şeyler yer alacaktır. Yaşamınızı daha doyumlu kılmak için değiştirmeniz gereken her şeyi ve yaşamınızı daha eğlenceli ve doyumlu kılmak için yapmaya çalışmanız gereken her şey

üzerinde düşünün.

Yaşamınızda OLUMLU değişiklikler yapmaya bugünden başlayın…

Pozitif düşünün

 

Her gün aklınızdan geçen düşünceleri sayabilseydiniz ve bunları ‘pozitif’ ve ‘negatif’ diye iki kategoriye ayırabilseydiniz her gün negatif düşüncelere ne kadar fazla zaman ayırdığınızı keşfettiğinizde muhtemelen şok olurdunuz.

Bu negatif düşünceleri saptama pratiği yapmak ve onların sizi kontrol etmesi yerine sizin onları kontrol etmeniz önemlidir. Yapamam, yapmam, yapmayacağım gibi sözcükleri, yapabilirim, yaparım ve yapacağım gibi sözcüklerle değiştirin. Değerli zamanınızı negatif düşünce ve duygularla harcamayın. Düşüncelerimiz vücudumuzdaki her hücreyi etkilemektedir. Bu nedenle, düşüncelerimiz genel sağlığımız üzerinde çok büyük bir etkiye sahiptir.

Pozitif düşünceler ise SAĞLIKLI düşüncelerdir.

Listelerle Çalışın

 

Her şeyi yazılı hale getirerek yaşamınızı kolaylaştırabilirsiniz. Listeler hazırlayın, bu listeleri net ve güncel tutun. Her gün, her hafta, her ay, her yıl ve her beş yıl için bir liste hazırlayın. Bu listeler, zaman içinde bilinç altında verdiğiniz ‘yazılı komutlar’ gibi işlev görecektir. Listelerle çalışmaya başladığımızda listedeki maddelerin giderek çok daha kısa sürelerde ve etkin bir şekilde ‘yapıldığını’ göreceksiniz. Yeni formunuz, daha sağlıklı olmanız ve daha yüksek enerji düzeylerine sahip olmanız ile ilgili olarak ayrıntılı bir plan yapmak suretiyle ayrı bir YENİ SİZ listesi hazırlayın. Beş yıllık planınız sizin ana listenizdir ve bu plan sizin tüm isteklerinizi detaylı olarak göstermektedir ve bunlara ne zaman ulaşmayı planladığınızı da içermektedir.

Yediklerinizi Özümseyin

 

Ne yediğiniz sizin seçiminizde ve sorumluluğunuzda olan bir konudur.

Yedikleriniz ve vücudunuzun absorbe ettiği her şey, sağlığınızla doğrudan ilgilidir. Bunlara düşünceleriniz ve duygularınız, soluduğunuz havanın kalitesi, sıvı ve gıda alımınız da dahildir. YENİ SİZ’in iyi yaşam tarzınızı optimize etmek için bu alanların her birinde bilinçli tercihler yapması gerekecektir. Birinin size ‘Ne yerseniz O‘sunuz’ dediğini bir daha duyduğunuzda iyi beslenmenin bir öykünün yalnızca çeyreğini oluşturduğunu unutmayın.

Biz, yediklerimiz, içtiklerimiz, soluduklarımız ve düşündüklerimiziz.

En “İyinizi” Olabilmek

 

Potansiyelinizi en iyi şekilde kullandığınızda özgüveniniz olağanüstü artar. O halde neden bazı insanlar en iyilerini yapmayı belirli zamanlarla sınırlarlar?

Her gün, hayatınızın en önemli günü olabilir, bugün yaşamınızı bütünleştireceğiniz kişiyle karşılaşabilir ya da tutkularınızı canlandıracak bir yabancıyla karşılaşabilir ya da 15 yıldır görmediğiniz eski bir dostunuzla karşılaşabilirsiniz! Her gün, ‘en iyinizi olmanız’ gereken bir gündür! Kendinizi HER gün %100 kendinizden emin hissetmek harika olmaz mı? Yaşamınız, bu şekilde çok daha dinamik ve dolu dolu olacaktır. İnsanlar sizdeki farkı fark edecek, çok sayıda insan size komplimanlarda bulunacak, çok daha fazla insan sizinle birlikte olmak isteyecek ve daha birçok olumlu değişim gerçekleşecektir. Yaşam, bir prova değildir. Yaşayabileceğiniz tek bir yaşamınız vardır, ve yaşayabileceğiniz tek an, ŞİMDİ’dir. Harika görünmeniz kilonuzu kontrol etmenizi gerektiriyorsa bunu ŞİMDİ yapın. Özgüveninizi arttırmanız, fırsatlarınızı da arttıracaktır. YENİ SİZ her gün harika görünmeyi başarabilir!.

Egzersiz, Aktivite ve Enerji Düzeyleri

 

Arabanızı bir garaja bırakıp on yıl süreyle kilitli tutsaydınız, tekrar kullanmadan önce komple bir bakımdan geçmesi gerekecekti, öyle değil mi? Vücudumuz da aynı şekilde bakım gerektirir. Vücudumuzu en iyi durumda tutmak için düzenli olarak çalıştırmalıyız. Vücudumuzu hareketsiz bıraktığımızda kas yoğunluğu ve gücü azalır; eklemler, esnekliğini kaybederek sertleşir. Çünkü, eklemlerin kolay bir şekilde hareket etmesini sağlayan özel sıvılar düzenli hareketle üretilir. Dolayısıyla, vücudunuzu hareketsiz bırakırsanız vücudunuz zamanla hantallaşacak ve eklemleriniz esnekliklerini kaybederek sertleşecektir. Kuşkusuz her günün bitiminde egzersiz yapmaya yeterli enerjiniz kalmalıdır! Burada temel olan, her gün bir miktar egzersiz yapmaktır. Öğle saatlerinde otuz dakika süreyle hızlı ve ritmik adımlarla yürüyüş yapmak çok yararlı olacak ve bu süre beyin jimnastiği yapmak için de mükemmel bir fırsat olacaktır. Tabii ki, pozitif bir düşünce tarzı içinde.. Vücudunuzu ve beyninizi her gün 30 dakika süreyle egzersiz yapmaya alıştırdığınızda vücudunuzun çok daha verimli bir şekilde fonksiyonlarını yerine getirmeye başlamasıyla birlikte enerji düzeylerinizdeki artışı memnuniyetle fark edeceksiniz.

Gevşeme, Dinlenme, Yenilenme

 

Siz bir makine değilsiniz. Beyniniz ve vücudunuz kendini onarmak, bakım ve yenilenmek için zaman ayırmanıza gereksinim duyar. Bu doğa kanunlarına uymadığınızda zihinsel ve fiziksel sağlığınız bundan zarar görür. Sağlığınız için en etkin şekilde nasıl ‘gevşeyebileceğinizi’ ve dinlenebileceğinizi bilmelisiniz. Yeterli ve kaliteli bir uyku da yaşamsal öneme sahiptir. Uyku sırasında vücudunuzun otonom sistemleri, yaşamsal onarım ve bakım fonksiyonlarıyla meşguldür. Çok fazla stres, çok fazla üzüntü, kafanızın dağınık olması, bu değerli zamanları boşa tüketir.

Günlük işlerinizi kategorilere ayırabilirsiniz;

  1. a) bunları yapmamam sorun yaratır,
  2. b) bunların yapılması gerekir ama yapılmaması sorun yaratmaz,
  3. c) eğer zaman kalırsa bunları yapacağım şeklinde.

Gevşemeye, dinlenmeye ve yenilenmeye daha fazla zaman ayırdığınızda YENİ SİZ yaşamında daha öncelikli olanları daha fazla yapabilecek ve hoşnut edilmeyi en fazla hak eden insanları hoşnut etmek için dilediğiniz zamana sahip olacaktır!

Sıkı Çalışmalarınızı Ödüllendirin

 

Ödüller çok çeşitlidir. Bir teşekkür, bir kompliman, bir şişe şampanya, bir ücret artışı, yeni bir giysi, yeni bir araba ve yeni bir ev… Daha önce, listelerle çalışmanızın gereğinden ve yararlarından söz etmiştik. Ayrıca, önemli ve büyük olaylar ya da tarihler için planlama yapmalı ve hedefler belirlemelisiniz.

Ulaştığınız her başarı için uygun gördüğünüz ödülleri, listenize o hedeflerin yanına yazın. Son olarak, başarınızın YENİ SİZ’in başarısı olacağını unutmayın.

Değişim Kontrol Listesi

 

İzleyen bölümdeki kontrol listesini kullanarak çalışın.

Bu yaşamınızda, üzerinde en çok yoğunlaşmanız gereken alanları belirlemenize yardımcı olacaktır. Durumunuzu ve mevcut yaşam tarzınızı yansıtan ifadelerin her birini işaretleyin.

Negatifler

 

YAŞAM TARZI

Sık sık enerji düzeyimin düşük olduğunu hissediyorum

Düzenli olarak uzun mesafeli yolculuklar yapıyorum

Her gün trafikte uzun saatler geçiriyorum

Sanayi bölgesine yakın oturuyorum

Her gün kalabalık otobüslerde/ trenlerde seyahat ediyorum

Her gün bilgisayar karşısında oturuyorum

Her gün sigara içiyorum

ZİHİNSEL TUTUM

İşim/kariyerim stresli

Evim stresli

Ailem/ilişkilerim/evliliğim stresli

Yaşamımı kontrol edemediğimi hissediyorum

Yaşamımın diğer insanlarca kontrol edildiğini düşünüyorum

Kolayca kızabiliyor/ kaygılanabiliyor ya da üzülebiliyorum

Yeterli özgüvene sahip değilim

Sık sık geçmiş ve geçmişteki olaylar hakkında düşünüyorum

BESLENME

Yemek yapmak yerine hazır yemekleri almayı tercih ediyorum

Sık sık ‘fast-food’ tarzı yiyecekler yiyorum

Sebze sevmiyorum

Nadiren balık yiyorum

Günde dört fincan kahve/çaydan fazlasını içiyorum

Çoğunlukla acele içinde ve hareket halinde yiyorum

Düzenli ve dengeli bir şekilde beslenmiyorum

Haftada üç kezden daha fazla dışarıda yemek yiyorum

Düzenli olarak alkol alıyorum

Her gün 4 büyük bardaktan daha az su içiyorum

Çok fazla yiyorum ve kilomu kontrol etme gereksinimim var

Kilomu kontrol etmek bana çok güç geliyor

DİNLENME, UYKU VE HOBİLER

Kendime hemen hemen hiç zaman ayıramıyorum

Yaptığım her şeyi diğer insanlar için yapıyorum

Gece saatlerinde/dönüşümlü olarak çalışıyorum

Geceleri nadiren 8 saat uyuyabiliyorum

Dinlendirici bir uyku uyuyamıyorum

Yataktan zorlukla çıkıyor ve kalktığımda kendimi yorgun hissediyorum

Çok ilgimi çeken herhangi bir hobim ya da ilgi alanım yok

Çocuklarıma bakmak tüm zamanımı alıyor

Yapılması gereken şeyler hiçbir zaman bitmiyor

EGZERSİZ / AKTİVİTE

Her gün araç kullanıyorum

İşte günün büyük bölümü oturuyorum

Akşamları kendimi sık sık yorgun düşmüş hissediyor ve koltukta oturuyorum

Herhangi bir spor ya da aktivite yapmıyorum

BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİN GÜCÜ

Kendimi çok sağlıklı olarak görmüyorum

Yılda birkaç kere doktora gidiyorum

Sık sık baş ağrısı/migren şikayetlerim oluyor

Kolayca soğuk algınlığına ve enfeksiyonlara yakalanıyorum

Hastalıklarımın geçmesi çok zaman alıyor

Sık sık sırt ağrısı şikayetim oluyor

Sık sık sindirim sistemi rahatsızlıklarım oluyor

Kilomu kontrol edememem sağlığımı olumsuz şekilde etkiliyor

Pozitifler

 

YAŞAM TARZI

Enerji düzeylerim ancak gündüzü geçirmeme yetiyor

Çok fazla yürüyorum ve trafiğin yoğun olduğu bölgelerden kaçınıyorum

Kırsal bir bölgede yaşıyorum

Trafiğin yoğun olduğu saatlerde yola çıkmıyorum

Nadiren bilgisayar karşısına geçiyorum

Sigara kullanmıyorum ve çok nadiren alkol alıyorum

OLUMLU ZİHİNSEL TUTUM

İşimi seviyorum ve işimin çok stresli olduğunu düşünmüyorum

Ev yaşamımda mutlu ve rahatım

Ailem/eşim/arkadaşlarımla genellikle iyi bir ilişkimiz var

Genel olarak değerlendirmem gerekirse yaşamım ve kariyerim üzerinde büyük ölçüde kontrole sahip olduğumu hissediyorum

Yaşamdan ne istediğim hakkında net bir fikre sahibim

Kızgınlık, üzüntü, kaygı gibi duyguları çok nadiren yaşıyorum

Özgüvenim yüksek ve yaşama olumlu bir bakışım var

Bugünü yaşıyorum!

BESLENME

Beslenmem esas olarak taze ve doğal gıdalardan oluşuyor

Doyurucu ve besleyici bir kahvaltı yapmaktan keyif alıyorum

Her gün 7 porsiyondan fazla taze meyve ve sebze yiyorum

Haftada 2-4 kez balık yiyorum

Düşük düzeyde (günde maksimum 2-3 fincan) kahve ve çay tüketiyorum

Yemeklerimi oturarak, dinlenmiş ve rahat bir halde, tadına vararak yiyorum

Düzenli ve dengeli besleniyorum

Evde yemek pişirmeyi seviyorum, bununla birlikte özel zamanlarda dışarıda yediğim de oluyor

Günde 1,5 litre su içmeye çalışıyorum

Acıktığımda yemek yiyor ve bir defada çok fazla yemekten kaçınıyorum

Formumdan memnunum

DİNLENME, UYKU VE HOBİLER

En çok hoşlandığım şeyler için yeterince zaman ayırıyorum

Zamanımı ailem, arkadaşlarım ve işim arasında dikkatli bir şekilde bölüyorum

Nezaketle ‘hayır’ deme sanatını öğrendim

Esnek zamanlamalı bir çalışma düzenim var

Her gün meditasyon (ya da yoga, ya da tai chi) yapıyorum

Başımı yastığa koyar koymaz uyuyorum

Kaliteli bir uyku uyuyor ve kendimi kalktığımda tazelenmiş hissediyorum

Hobilerimi çok seviyor ve onlar için zaman ayırıyorum

Çocuklarım isteklerinde bilinçli ve ölçülüler ve karşılıklı sorumluluk bilincine sahibiz

Her gereksinim duyduğumda dinlenebiliyorum

BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİN GÜCÜ

Nadiren hasta olurum

En son ne zaman doktora gittiğimi hatırlamıyorum

Düzenli olarak gıda takviyeleri alıyorum

EGZERSİZ/AKTİVİTE

Her gün yaklaşık 30-40 dakika süreyle haftada 3-4 kez egzersiz yapıyorum

İşte meşgul ve aktif halde oluyorum

Koltuğa gömülüp kalan biri olmayı sevmiyorum, akşamları meşgul olduğum aktivitelerim var

Açık ve temiz havada olmayı ve yürüyüş yapmayı seviyorum

Kaç olumlu maddeyi işaretlediniz?

Eğer olumlulardan daha çok olumsuz seçenek işaretlediyseniz BUGÜNDEN daha sağlıklı bir geleceği planlamaya başlamalısınız!

Bu kontrol listesini tamamladığınızda sonuçlarınızı gönderin, yaşam tarzınıza en uygun besin takviye planını sizinle birlikte hazırlamaktan ve size yardımcı olmaktan memnuniyet duyacağız. İzleyen bölümde bazı örnekler bulacaksınız …

Yorum Yazabilisiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

escort ankara escort antalya escort izmir escort ankara escort antalya escort izmir escort şişli escort escort trabzon escort ankara escort bursa escort antalya escort izmir escort istanbul escort mersin escort adana escort eskişehir escort gaziantep escort samsun escort konya escort beylikdüzü escort malatya escort sakarya escort kayseri escort denizli escort diyarbakır escort van escort aydın escort muğla escort hatay escort kocaeli escort adıyaman escort afyon escort agrı escort aksaray escort amasya escort ardahan escort artvin escort balıkesir escort bartın escort batman escort bayburt escort bilecik escort bingöl escort bitlis escort bolu escort burdur escort çanakkale escort çankırı escort çorum escort düzce escort edirne escort elazığ escort erzincan escort erzurum escort giresun escort gümüşhane escort ığdır escort ısparta escort maraş escort karabük escort karaman escort kars escort kastamonu escort kırıkkale escort kırklareli escort kırşehir escort kilis escort kütahya escort manisa escort mardin escort muş escort nevşehir escort niğde escort ordu escort rize escort siirt escort sinop escort sivas escort urfa escort şırnak escort tekirdağ escort tokat escort trabzon escort tunceli escort usak escort van escort yalova escort yozgat escort zonguldak escort kıbrıs escort şişli escort taksim escort beşiktaş escort kurtkoy escort büyükçekmece escort küçükçekmece escort avcılar escort anadolu yakası escort avrupa yakası escort nişantaşı escort bakırköy escort kadıköy escort ataşehir escort başakşehir escort bahçeşehir escort bahçelievler escort kartal escort mecidiyeköy escort ümraniye escort fatih escort tuzla escort pendik escort esenyurt escort maltepe escort esenler escort beykoz escort beyoğlu escort bağcılar escort ataköy escort eyüp escort üsküdar escort arnavutköy escort gaziosmanpaşa escort silivri escort zeytinburnu escort sultangazi escort kağıthane escort bebek escort etiler escort levent escort çatalca escort sarıyer escort sancaktepe escort şirinevler escort kasımpaşa escort bayrampaşa escort şile escort fethiye escort dalaman escort marmaris escort bodrum escort milas escort kuşadası escort didim escort alanya escort manavgat escort izmit escort gebze escort çeşme escort alsancak escort karşıyaka escort bornova escort buca escort karabaglar escort göztepe escort narlıdere escort aliağa escort konak escort eryaman escort mamak escort sincan escort etimesgut escort ulus escort keciören escort yenimahalle escort polatlı escort altındağ escort ayvalık escort mersin escort marmaris escort kusadasi escort