Alanya Sınırsız Escort Bayan Banu

Sindirim sisteminiz yaşamınızı sürdürmeniz için gerek duyduğunuz temel gereksinimleri ciğerleriniz, sindirim sisteminiz ve cildiniz yoluyla alır. İyi bir yaşam sürdürebilmeniz için güçlü bir sindirim sistemine sahip olmanız yaşamsal önem taşır. Sindirim sisteminiz aldığınız gıdalardan elde edebileceğiniz yakıtlardan ve besinlerden en iyi şekilde yararlanabilmelidir.

Abur cubur yiyecekler, yetersiz ve niteliksiz sıvılar, alkol, çevresel kirlilik ve stres sindirim sisteminizi olumsuz yönde etkileyen ana faktörlerdir. Sindirim sisteminiz optimal yönde çalışmıyorsa vücudunuz buradan tümüyle zarar görür. Çünkü, gereksinim duyduğunuz tüm besinler neredeyse tümüyle yediklerinizden ve içtiklerinizden elde edilir.

Sindirim sisteminizi ve dolayısıyla sağlığınızı etkileyen temel faktörler arasında şunlar yer alır.

 • Düşük kaliteli diyetler (Taze meyve ve sebze içermeyen, şeker/doymuş yağ oranı yüksek yiyecekler)
 • Stres içindeyken, kaygılı ya da kızgın haldeyken yemek yemek
 • Düzensiz yemek ya da öğünleri atlamak
 • Yatağa yöneldiğiniz saatlerde yemek yemek
 • Yiyecekleri yeterince iyi bir şekilde çiğnemeyerek, hızlı bir şekilde yemek
 • Lif eksikliği
 • Sindirim sistemi içinde ‘iyi’ bakterilerin olmaması
 • Midede gastrik enzimlerin olmayışı
 • Sindirime yardımcı olan enzimlerin eksikliği

Sağlıklı ve iyi bir yaşam sürdürmeniz yediklerinize, nasıl yediğinize, sıvı alımınıza ve vücudunuzun gıdaları nasıl absorbe ettiğine bağlıdır.

Çok teknik olmamakla birlikte gastroenterolojik sisteminiz açısından en pratik ve yararlısı olabilecek bir sistemin özeti aşağıda sunulmaktadır.

Bir sandviçi yediğinizde sindirim sisteminiz şu şekilde çalışır:

 • Dişleriniz ve diliniz birlikte çalışarak yediğiniz gıdayı sindirime hazır bir kütle haline getirir.
 • Gıdanın ağzınızda bıraktığı koku, gözlerinizde bıraktığı izlenim ve ağzınızda yarattığı his tükürük bezlerinizi harekete geçirir. Bu ağzınızdaki gıdanın çok daha iyi bir şekilde sindirilmesine yardımcı olur ve mideye saniyeler içinde çok daha kolay bir şekilde ulaşmasına yardımcı olur.
 • Tükürük bezleriniz besinlerin ayrışmasına yardımcı olan bir enzim salgılar (özellikle ekmeğin)
 • Yediğiniz gıdalar mideye ulaştığında protein sindirimi öncelik kazanır (karbonhidratlar sindirim sistemine girdikleri andan itibaren sindirilirler).
 • Gastrik sıvılar (zararlı) proteinlerin daha küçük moleküllere bölünmesini sağlamak üzere mide tarafından salgılanırlar.
 • Gıdaların iyi bir şekilde çiğnenmesi gıdaların midede bu ayrıştırılma sürecine yardımcı olur.
 • Yediğiniz gıdalar midede yaklaşık olarak dört ila altı saat kalır.
 • Aldığınız gıdaların mideyi terk etme sürecinde, yarı-sıvı şekline sahip olan, ‘kimüs’ olarak anılan bir gıda ve gastrik sıvısı karışımı salgılanır.
 • Bu pankreatik sıvıların ve Kolesistokinin kan dolaşımına karışmak üzere salgılandığında yağları parçalamak üzere salgılanan safra salgısını teşvik etmek üzere safra kesesini uyarır.
 • Amilas ve lipas yağların sindirilmesi işlevini başlatır, maltaz karbonhidrat sindirimini sürdürür. Pankreatik sıvılar içeriklerinde ayrıca asit kimüsünü nötralize eden sodyum bikarbonat içermektedirler.
 • Kimüs sindirim sisteminin daha dar alanlarında ilerledikçe, pankreatik sıvılar protein sindirimini tamamlayan sıvılar salgılayarak karbonhidratları basit şekerlere dönüştürürler.
 • Bu aşamada alınan besinlerin ve suyun %90’ı absorbe edilmelidir.
 • İntestinal kasların dalgamsı etkinlik eşgüdümüyle kimüsü dolaşım sistemi içersinde ilerleten ve nihai olarak besinlerin ve sularının emiliminin gerçekleşmesini sağlayan bir etkinlik sağlanır.
 • Sindirim sisteminin son aşamalarında yer alan yaklaşık iki kilo düzeyindeki bakteriler ve kimüs içerisinde kalan sindirilmiş maddeler bu süre sonunda belirli vitaminlere dönüşürler.
 • Bu süreç vitaminlerin ve besinlerin ayrıştırılmasıyla ve metabolizmadaki atıkların giderilmesiyle sonuçlanır. Bu sürecin etkinliği genel sağlığınıza ve diyetinizin kalitesine bağlıdır.

Yediklerinizden yararlanın

Aldığınız besinlerden vücudunuzun en iyi şekilde yararlanması için aşağıda belirtilen önerileri göz önüne almalısınız:

İşte mükemmel bir beslenme programını oluşturan en temel ve bilimsel kurallar..

En yüksek kaliteli besin değerine sahip gıdaları seçin

Abur cubur yiyecekler, işlenmiş gıdalar, işlenmiş şeker ve un  ürünlerinin sindirilmesi güçtür, ayrıca bunlar vücudunuzun gereksinim duyduğu kaliteli besinleri sağlamazlar. Günlük beslenme programınız içinde mutlaka doğal, bütün- aneli tahıllar ve taze, bitkisel gıdalar bulundurmaya özen gösterin. Bu gıdalar sindirim sisteminizi optimize etmeye ve en iyi şekilde çalışmasını sağlamaya yardımcı olurlar.

Stresliyken yemeyin

Vücudunuzdaki kimyasallar baskı, stres, kızgınlık, düş kırıklığı ya da üzgün halde  olduğunuzda dönüşüm gösterirler ve sindirim sisteminiz bundan olumsuz şekilde etkilenir. Bunun sonucunda, gıdalar etkin şekilde sindirilemezler ve aldığınız gıdalardan elde ettiğiniz besin düzeyi çok düşük olur. Yemeğe oturduğunuzda gevşemiş ve huzurlu bir ruh haline sahip olun ve kendinizi yediğiniz gıdalara odaklayın.

Düzensiz yemek/öğünleri atlamak

Öğün atladığınızda, bilin ki bunu izleyen yemekte ya da herhangi bir anda ‘kötü’ bir şekilde telafi edeceksiniz.. açlığı iyi anlayın! Düzenli aralıklarla yerseniz ve her öğünün hakkını verirseniz, alacağınız üç öğünün size, sindirim sisteminize ve genel iyi oluşunuza en büyük katkıda bulunacağından emin olabilirsiniz. Bu tutum vücudunuzun düzenli olarak en yüksek düzeyde besin ve enerji almasını sağlar.

“Yedikleriniz sizi yemesin”

Neden kendinizi ağır bir yemek sonrasında her zaman yorgun ve uykuya dalmaya eğilimli hissediyorsunuz? Vücudunuz yediklerinizi sindirme sürecinde çok miktarda enerji ve besin tüketir. Vücudunuz yediklerinizi ne kadar çabuk hazmederse enerji düzeyleriniz o kadar yüksek olur. Daha az miktarlarda ve daha düzenli sık aralıklarda yemek enerji düzeylerinizin optimize olmasını sağlar ve sindirim sorunları yaşamanızı önler.

Diyetinizi arındırın!

Tek bir öğünde aldığınız bir çok yararsız gıda vücudunuza zarar veren ve kendinizi kötü hissetmenize yol açan kimyasal bir kaos yaratabilir. İnsanların çoğu yemeklerinde belirli gıda çeşitlerini, özellikle proteinleri ve karbonhidratları almadıklarında, sindirimin etkinliğinin çok daha düşük olacağına inanırlar – proteinler ilk önce sindirilen besinlerdir, karbonhidratlar ise bunu izler…

Yatağa gitmeden önceki saatlerde yenen yemekler..

Uykuya daldığınızda, sizinle birlikte sindirim sisteminiz de dinlenmelidir. Bu nedenle, sindirim sisteminizi uykuya yatmadan önce aldığınız yiyeceklerle fazla yüklemeyin. Zaten sindirim sisteminiz tüm gün boyunca aldığınız gıdaları sindirme uğraşı içinde olabilir. Sindirim sisteminiz sizden yardım beklemektedir.. sindirim sisteminizin derin bir uyku uyumanız gereken saatlerde tümüyle dinlenme olanağı bulamadığında, enerji vücudunuzun bakım ve onarım fonksiyonlarına yönelemez. Bununla da bitmeyip, tüm gece yatağınızda kendinizi kötü hissedebilirsiniz. Ne ki, tüm günü meşgul, yoğun bir şekilde geçirmiş olabilirsiniz ve bundan dolayı vücudunuzun besinleri hazmetmesi ve sindirmesi çok zorlaşmış olabilir.

Yediklerinizi iyice çiğnemez ve hızlı bir şekilde yerseniz..

Çok önemli bir işlevleri olmasaydı dişlerimizle birlikte doğmazdık! Bazı insanlar yediklerini ağızlarına koydukları gibi yutarlar! Önceki sayfada sunulan bilgilerden çıkarabileceğiniz gibi, yediklerimizi çiğnediğimizde tükürük bezlerimizin salgıda bulunduğunu, bunun yediğimiz gıdaları sindirime hazır hale getirdiğini ve karbonhidratların sindiriminin en etkin şekilde başlatılmasını sağlayan enzimlerin salgılanmasını sağladığını anımsayacaksınız. Bu enzimler tat duyularınızı harekete geçiren ve ağız bölgenizi enfeksiyonlardan korumanıza yardımcı olan bir dezenfektan işlevi gören, lisozim olarak da anılan bir kimyasal içeriği uyarır. Bu bileşen ağzı enfeksiyonlardan korumaya yardımcı olan bir dezenfektan işlevi görür. Ağzımızın her gün 1.7 litre miktarında tükürük salgısı üretmek zorunda olduğunu biliyor muyuz? Bu nedenle, yediklerimizi iyi bir şekilde çiğnemek yediklerimizi sindirime hazır hale getirir, yediklerimizden daha iyi tat almamızı ve kendimizi daha doygun hissetmemizi sağlar. Bunun sonucunda, kendimizi daha içerikli ama daha az yükleyen yemeklerle en iyi şekilde tatmin edebiliriz. Ancak, acele içinde yemek yediğimizde aldığımız gıdaların bize sunduğu besinlerden yararlanamayız ve sindirim sistemimizin işleyiş süreci etkinliğini kaybeder!

Su’suzluk..

Su olmadığında sindirim sisteminiz durma noktasına gelir.. bu su eksikliğini gidermeye yönelik olarak susuz ya.ayamayacağınız için yediğiniz  gıdalar ve aldığınız içecekler size bu suyu sağlama çabasına girişir. Neyse ki, aldığımız gıdaların tümü belirli bir oranda su içerir. Su sindirim salgılarımız ve aldığımız gıdaların sindirimi açısından önemlidir. Her gün vücudumuzun ürettiği 1.7 litre oranındaki tükürük salgısı ile başlayarak, sindirim sistemimizden atıkların giderilmesine kadar ve hatta böbreklerimizin arındırılmasına kadar çok önemli işlev sunar. ‘Yoksun ve bezdirici bir diyet’ programlarında gereksiz yere ısrarla direnen kişiler vücutlarını çok gereksiz yere zorlamakta ve vücutlarına düşmanlık etmektedirler. Her gün altı ila sekiz bardak su içmeniz vücudunuzu gereksinim duyduğu neme kavuşturur.

Lif eksikliği

Yeterli düzeyde su alımı ile birlikte, yeterli düzeyde lif alımı da aynı derecede önemlidir. Lifler vücudunuzda atıkların giderilmesini, toksinlerin absorbe edilmesini ve vücuttan atılmalarını sağlar. Lifler metabolizmamız içinde sıvıl halde kalarak metabolizmanızı temizler ve atıkların giderilmesini sağlar. Lifler vücuttaki su içeriğini tutarak toksinleri toplar ve metabolizmayı arındırır. Lifler ayrıca, metabolizmadaki ‘yararlı bakterileri’ toplayarak vücudunuz için gerekli önemli vitaminleri üretirler. Çözünür lifler (yulaf, çavdar, meyve, sebze, kepekli ürünler gibi gıdalardan elde edilen) vücudunuzdaki glükozun emilimine yardımcı olarak kandaki şeker düzeyinin iniş ve çıkışlarını düzenlemeye yardımcı olurlar.

Ne kadar life gereksinimimiz var?

Vücudunuzun her gün 25-35 gram düzeyinde life gereksinimi vardır. Aldığınız gıdalar örneğin aşağıdaki yiyeceklerden her biri size yaklaşık 10 gram lif sağlar: Çavdar, bezelye, kurutulmuş kayısı, fındık, ayçiçeği çekirdeği v.b.., ya da yarım kupa miktarındaki buğday proteini, 107 gram badem, üç elma, üç portakal ve bir büyük karnabahar bize 10 gram düzeyinde lif sağlamaktadır. Günlük meyve ve sebze alımınızı artırın, bütün taneli tahıl alımınızı artırın, fındık, yararlı kuruyemişler, doğal canlandırıcı yiyecekler alımınızı artırın, sindirim sisteminizi zorlayan yararsız ve zararlı yiyeceklerden kaçının.

Sindirim sisteminizin ‘iyi’ bakterilere gereksinimi vardır.

Sindirim sisteminizin ‘her zaman için’ ortalama olarak miktarı iki kilo düzeyinde dolaşımda olan bakterileri ve mayamsı fungelerle savaşması gerekmektedir. Bunların bir kısmı vücudunuzdaki kimyasalları ayrıştıran kimyasallardır ve vücudunuzla dostturlar. Dolayısıyla, antibiyotik kullanan çoğu insanlar bunu yapmak suretiyle vücudunuzdaki kötü bakterilerin yanı sıra vücudunuza dost ve iyi bakterileri de öldürürler. Şişkinlik, kramp, kabızlık, ishal, mide şişkinliği, baş ağrıları, sırt ağrıları, vücuttaki su kaybı ve kilo sorunları.. bunun belirtileri arasında yer alır. Vücudun su dengesini gereken düzeye ulaştırmak, artırmak ve lif alımını yukarıda belirtildiği şekilde ideal düzeye ulaştırmak probiotik takviyelerin sağlanması vücuttaki diğer bakterilerin giderilmesine ve vücudun sağlıklı dengesine ulaşmasına yardımcı olur.

Yediklerinizden en üst düzeyde yararlanın

Artık gıdaların vücudunuz tarafından en iyi şekilde nasıl absorbe edildiğini biliyorsunuz dolayısıyla, vücudunuza artık yardımcı olabilirsiniz – mükemmel takviye ürünlerimiz vücudunuzla dost, mümkün olan en iyi beslenme desteğini sunarak ve genel iyi oluşunuzu en üst düzeye çıkararak size yardımcı oluyor.

Yorum Yazabilisiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

escort ankara escort antalya escort izmir escort ankara escort antalya escort izmir escort şişli escort escort trabzon escort ankara escort bursa escort antalya escort izmir escort istanbul escort mersin escort adana escort eskişehir escort gaziantep escort samsun escort konya escort beylikdüzü escort malatya escort sakarya escort kayseri escort denizli escort diyarbakır escort van escort aydın escort muğla escort hatay escort kocaeli escort adıyaman escort afyon escort agrı escort aksaray escort amasya escort ardahan escort artvin escort balıkesir escort bartın escort batman escort bayburt escort bilecik escort bingöl escort bitlis escort bolu escort burdur escort çanakkale escort çankırı escort çorum escort düzce escort edirne escort elazığ escort erzincan escort erzurum escort giresun escort gümüşhane escort ığdır escort ısparta escort maraş escort karabük escort karaman escort kars escort kastamonu escort kırıkkale escort kırklareli escort kırşehir escort kilis escort kütahya escort manisa escort mardin escort muş escort nevşehir escort niğde escort ordu escort rize escort siirt escort sinop escort sivas escort urfa escort şırnak escort tekirdağ escort tokat escort trabzon escort tunceli escort usak escort van escort yalova escort yozgat escort zonguldak escort kıbrıs escort şişli escort taksim escort beşiktaş escort kurtkoy escort büyükçekmece escort küçükçekmece escort avcılar escort anadolu yakası escort avrupa yakası escort nişantaşı escort bakırköy escort kadıköy escort ataşehir escort başakşehir escort bahçeşehir escort bahçelievler escort kartal escort mecidiyeköy escort ümraniye escort fatih escort tuzla escort pendik escort esenyurt escort maltepe escort esenler escort beykoz escort beyoğlu escort bağcılar escort ataköy escort eyüp escort üsküdar escort arnavutköy escort gaziosmanpaşa escort silivri escort zeytinburnu escort sultangazi escort kağıthane escort bebek escort etiler escort levent escort çatalca escort sarıyer escort sancaktepe escort şirinevler escort kasımpaşa escort bayrampaşa escort şile escort fethiye escort dalaman escort marmaris escort bodrum escort milas escort kuşadası escort didim escort alanya escort manavgat escort izmit escort gebze escort çeşme escort alsancak escort karşıyaka escort bornova escort buca escort karabaglar escort göztepe escort narlıdere escort aliağa escort konak escort eryaman escort mamak escort sincan escort etimesgut escort ulus escort keciören escort yenimahalle escort polatlı escort altındağ escort ayvalık escort mersin escort marmaris escort kusadasi escort